Videoer om ukrainsk-historie
Universitetet i Bergen tilbyr et interessant enkeltemne i Ukrainsk historie og kultur som jeg tar denne høsten.
Ettersom alle tekstinnleveringer i nettkurs i 2026 bør antas å være KI-skvip, benyttet jeg meg av muligheten til å levere som video (podcast/video skulle være 5-10 min, noe som ikke tillater noe mer enn nålestikksdyp forklaring…). Videoen er 6:30 lang. Jeg aner ikke hva som er sjangerkonvensjonene i “akademisk video-innlevering”, siden jeg ikke har sett noen andres vidoer i humaniorafag.
Oppgave 1: Kosakkenes betydning for Ukrainsk historie(-bevissthet)
Som en innleveringsoppgave skulle jeg drøfte en hendelse i Ukrainsk 15-/1600-tallshistorie og hvilken betydning denne har fått. Jeg valgte å se på hvilken rolle uavhengige kosakk-riker i området som i dag er Ukraina har hatt i historieoppfatning.
Akkurat som skandinaver ofte tyr til viking-historie som råmateriale for identitet og amerikanere kan finne på å sammenligne kulturen med “cowboy-tiden”, virker det som om mange ukrainere sporer kulturelle og politiske særtrekk tilbake til perioden på 1500-1700-tallet da frie kosakk-krigere hadde en stor grad av reell uavhengighet fra festningsanlegg langs Dniepr-elva. Kosakkene valgte egne militære ledere i valg. Dette var en sterk kontrast til slavesamfunnet tsar-styret lenger nord.

Oppgave 2: Historien til en ukrainsk by
I neste oppgave skulle vi velge “…en av Ukrainas større byer og lag en presentasjon av byen, der du trekker forbindelseslinjer mellom historien og nåtiden”.
Jeg valgte Bakhmut (Бахмут) i Donetsk oblast, hovedsaklig fordi jeg hadde lest boka The War Came to us av FT-journalist Christopher Miller.