Hva motiverer og driver personer som har som hobby å redigere Wikipedia?
Sammen med Mali Brødreskift i Wikimedia ble jeg intervjuet av programleder Tom Erik Sørensen i NRK frokostradioen.

Spørsmål
— NRK: Vi snakker om Wikipedia i Frokostradioen i dag. Nettleksikonet som fyller 20 år i år. En av dem som bruker mye tid på nettstedet er deg Harald Groven, Velkommen til Frokostradioen! Du har hatt Wikipedia som hobby i 15 år og er en såkalt Wikipedianer, hva er det for noe? Wikipedianer er de som bruker fritiden sin til å redigere nettleksikonet. Så godt som alle er frivillige fordi det veldig få som har det som jobb. Noen skriver om et tema: Noen liker å skrive om et bestemt tema, å skrive om hjembyen sin eller en sport eller yngllingsforfatteren sin, noen om en hobby de kan mye om. Noen retter skrivefeil og forbedrer språk. Noen Illustrerer artiklene med bilder som de har tatt og laster opp. Andre overvåker at ingen går hærverk på artikler ved å fjerne ikke er konstruktiv.
Hvor mye tid bruker du på å redigere og kontrollere Wikipedia-artikler?
— Jeg er småbarnsfar. Så jeg setter bare av noen få timer i uka med skjermtid. Så i stedet for å sjekke Facebook eller nettavisene når jeg har en pause fra et eller annet, så er jeg innom lista over Wikipedia-artikler som har blitt endret siste døgn for å se om noen har forbedret, oppdatert eller forverret artiklene jeg overvåker. Se om det er noen som hadde vært interessant å rette eller forbedre når jeg har et ledig minutt eller en ledig time.
Hvorfor er du så engasjert i Wikipedia?
— Så lenge jeg kan huske har jeg alltid elsket samle og dele kunnskap. Hvis jeg ikke hadde jobba som teknolog hadde jeg sikkert vært bibliotekar, lærer, forsker eller noe sånt. Artikler jeg har bidratt på får flere millioner lesere hvert år. Hvis jeg leser en interessant faktaopplysning, så tenker jeg at “oj det var spennende!” det burde stått. Ser jeg at noen som står på nettet er feil eller utdatert, så har man vanligvis ikke mulighet til å rette det. Men hvis jeg ser noen feil eller dårlig formulert på Wikipedia
Hvor stort er nettverket av folk som bruker fritiden på å forbedre og kvalitetssikre Wikipedia?
— Hver måned er det over 3000 som er innom Wikipedia på bokmål og nynorsk, mens det er 300 000 hver måned på Wikipedia på engelsk. Av de så i Norge noen 100-200 som er aktive og redigerer daglig.
Det er 1000 ganger så mange som slår opp i, eller leser wikipedia enn det er som skriver på Wikipedia. (Statistikk Brukere, bokmål)
Hver dag besøkes 200 000 artikler på norsk Wikipedia, og dessuten besøker lesere i Norge 200 000 Wikipedia-artikler på engelsk Wikipedia.
Hvordan er det du og de andre Wikipedianerene sikrer at kvaliteten på artiklene blir bedre?
— Når jeg har redigert på en artikkel så kommer den på en overvåkingsliste. På samme måte som Facebook-feeden viser oppdateringer som endringer som venner har gjort, gir overvåkingslista oversikt over alle endringer som noen har gjort på artiklene jeg overvåker. Så men bare noen minutters innsats hver dag kan jeg holde oversikt over 10000 artikler som jeg overvåker.
Hva er de de heteste diskusjonene dreier seg om?
— Noen av de hardeste diskusjoner er det om språkspørsmål. For eksempel Karibien eller Karibia. Hvis noen skriver noe ensidig, så vil noen som mener det motsatte forandre det til det de mener. Så må de krangle seg frem til enighet om noe som forhåpentlivis begge synes er en seriøs beskrivelse. Eller en administrator blander seg inn for foreslå noe som er nøytralt. Så artikler om kontroversielle tema som religion og politikere blir bedre av uenighet, mens tema som ikke er så kontroversielle